Door Jim Terlingen - In februari 2024 kreeg ik de vraag van historicus-publicist Arjan den Boer of ik misschien mensen van Villa Jongerius zou willen helpen. "Ze zijn van plan een oorlogsmonumentje te restaureren waarop vijf namen staan van in de oorlog omgekomen mannen. Bij de onthulling van het vernieuwde monument zouden ze graag nazaten van deze mensen aanwezig willen hebben."

Een beetje speuren, dat leek me wel een leuke uitdaging.

Zo zag het oude monument er voor de restauratie uit. Op het bruine plakkaat de vijf namen.

Nu, ruim twee jaar later, gaat de heringebruikname van het Jongerius-oorlogsmonument gebeuren. Aanstaande donderdagochtend 16 april om precies te zijn. Het monument ziet er weer fris uit (zie de foto bovenaan dit artikel).

Een bijzonder moment: 80 jaar na de oorspronkelijk plaatsing van het monument in september 1946. En het is gelukt: van alle vijf - Wim Aarssee, Willem Vianen, Jan van Maurik, Joop Altena en Jo Been - zijn er familieleden aanwezig.
  

Aarssee (43) en Vianen (42)
Op het terrein van Villa Jongerius aan de Kanaalweg werd op 4 november 1944 een geallieerd bombardement uitgevoerd op de fabriekshallen, die zwaar beschadigd raakten. Daarbij kwamen deze twee medewerkers om.

De fabriek was een doelwit omdat het door de Duitse bezetter in gebruik was genomen. Er werden vliegtuigmotoren onderhouden en volgens sommige bronnen zelfs mini-duikboten geproduceerd voor de Kriegsmarine.

Wim Aarsee (links) en Willem Vianen

  
Van Maurik (22), Altena (29) en Been (25)

Deze drie sneuvelden toen op 16 april 1945 een Engelse piloot een voertuig bombardeerde op de Amsterdamsestraatweg bij de Zuilenselaan. De piloot dacht een Duits munitietransport onder vuur te hebben, maar het waren drie verzetsmannen die wapens en springstof van een dropping naar een schuilplek brachten.

De naam van Van Maurik werd hier verkeerd geschreven