Kiek op: een nieuwe struikelsteen
Gepubliceerd: dinsdag 19 augustus 2025 16:29
Deze kiek is gemaakt op: dinsdag 19 augustus, 13:45 uur
Door: Doete Regts
Waar? Morelstraat 18 (fruitbuurt)
Want? Vandaag is hier een struikelsteen geplaatst voor Pieter de Lusenet (1893-1942). Een kleindochter van De Lusenet, Paula, vertelde in het kort iets over haar grootvader.
Pieter de Lusenet was timerman van beroep. Hij was actief binnen de SDAP en vervolgens betrokken bij de oprichting van de Onafhankelijke Socialistische Partij. In 1939 verspreidde hij vlugschriften tegen de NSB.
Omdat hij een van de leiders van de Februaristaking zou zijn werd hij opgepakt op 1 maart 1941. Hij werd op 31 maart echter weer ontslagen.
Op 25 juni 1941 werd hij weer opgepakt. Drie dagen eerder begon Operatie Barbarossa, de inval van Nazi-Duitsland in de Sovjet-Unie. Naar aanleiding hiervan werden in Nederland honderden mensen gearresteerd, waaronder zesentwintig Utrechters. De naam van De Lusenet komt voor op een gevonden arrestatietelegram van de Utrechtse SD aan het hoofdkwartier in Den Haag.
De Lusenet was op dat moment waarnemend secretaris van het NAS, het Nationaal Arbeids-Syndicaat.
Via kamp Schoorl en kamp Amersfoort werd hij op transport gesteld naar het mannenkamp Ravensbrück, waar hij op 16 juni 1942 overleed.
Hij liet een vrouw en zoon achter.



Tekst: Jim Terlingen