Kiek op: klaar!
Gepubliceerd: woensdag 5 augustus 2026 23:37
Deze kiek is gemaakt op: de hoek Achter de Dom en Voetiusstraat
Want? We plaatsten tien dagen geleden al een kiek, maar toen werd er nog aan de schildering gewerkt. Maar nu is hij af.
Anna Maria van Schurman (1607-1678) is de eerste vrouwelijke student van Nederland. De schildering van De Strakke Hand is de zevende in de Utrechtse serie Muurformules, waarin wetenschap, geschiedenis, educatie en kunst samenkomen.
Anna Maria van Schurman schreef geschiedenis toen zij in 1636, het oprichtingsjaar van de Universiteit Utrecht, als eerste vrouw colleges mocht volgen. Dat deed zij vanuit een afgeschermde loge met een gordijn, zodat zij niet zichtbaar was voor haar mannelijke medestudenten. Van Schurman was een academisch multitalent: ze beheerste talloze talen, blonk uit als kunstenaar en correspondeerde met de intellectuele elite van haar tijd.
De muurschildering verwijst naar haar veelzijdigheid. Zo symboliseren de boekenkast en boeken haar talenkennis en wetenschappelijke werk, terwijl een schildersezel met een van haar knipwerken haar artistieke talent verbeeldt. De locatie is niet toevallig gekozen: Van Schurman woonde veertig jaar aan Achter de Dom 8, direct naast de gevel waarop haar portret nu is vereeuwigd.
De schildering maakt deel uit van het 390-jarig lustrum van de Universiteit Utrecht en UMC Utrecht. Het initiatief voor de reeks Muurformules komt van natuurkundigen Ingmar Swart en Sander Kempkes, die de serie samen met kunstenaarscollectief De Strakke Hand realiseren.