Na vijf jaar bezetting snakte Utrecht in mei 1945 naar de bevrijding. Hoe dat ging in die verwarrende dagen kunt u vanaf 1 mei 2025 tot en met 9 mei 2025 meemaken. Iedere dag publiceren we op Nieuws030 links naar nieuwsberichten van 80 jaar geleden, die zijn geschreven alsof het nú plaatsvindt.

Zie hier de overzichtspagina 80 jaar bevrijding


VANDAAG: dinsdag 1 mei 1945
   

In het dorpje Achterveld, in de buurt van Amersfoort, zijn gisteren besprekingen gehouden tussen de Duitse bezetter en de geallieerden. Het doel was om, vooruitlopend op de capitulatie van de Duitsers die alom wordt verwacht, maatregelen af te spreken om een eind te maken aan de hongersnood in West-Nederland.

De voedselvoorziening in Utrecht begint steeds ernstiger zorgen te baren. Er is vrijwel geen aanvoer meer. Een week geleden, 24 april, is het de laatste keer geweest dat een schip met aardappelen Utrecht heeft bereikt. De Utrechters hebben daar niet veel aan gehad want de 200.000 kilo aardappelen werden onmiddellijk in beslag genomen.

Het wachten op de bevrijders duurt nu al zo lang, het gedicht van de Domtoren als wachter op de bevrijders dat vorige maand werd verspreid willen we daarom nog eens opnieuw publiceren. Als troost en als kracht om geduld te hebben.

Zeven gevangenen zijn gisteren - maandag 30 april 1945 - op fort De Bilt gefusilleerd door de Duitse bezetters. Ze werden gevangen gehouden in de gevangenis aan het Wolvenplein. Waarom ze zijn gedood is volkomen onduidelijk. Er is ook geen verklaring gegeven.