Armand Leenaers - Hoeveel voorbijgangers zal het eigenlijk zijn opgevallen dat het pand van Instituto Cervantes op het Domplein geveild zou worden? Ja, u leest het goed...

Nederland was een van de landen waar dit voorjaar door een rechtbank beslag is gelegd op Spaans vastgoed als uitkomst van een slepende ruzie tussen de Spaanse overheid en investeerders in duurzame energie die geld willen zien na het schrappen van subsidies.

Het gaat om miljardenclaims maar ook over het prestige van Spanje. Het instituut Cervantes heeft namelijk vestigingen over de hele wereld en is het visitekaartje van het land. De Spaanse krant El País meldt nu dat Nederland het beslag heeft opgeheven. De waarde van het pand schijnt rond de tien miljoen euro te liggen. Of het hier bij blijft en wat er verder gaat gebeuren, is onduidelijk.  

De fraaie behuizing in hartje Utrecht staat op een iconische locatie tegenover de Dom en de Domtoren. Het is oorspronkelijk een gereformeerde kerk van de hand van architect Kuiler. Later kwam het in het bezit van de Spaanse overheid die het liet verbouwen tot ontmoetingscentrum voor Spaanse gastarbeiders.

In 1992 vestigde zich hier Instituto Cervantes als het Nederlandse filiaal voor de promotie van de Spaanse taal en cultuur. Koning Juan Carlos kwam in 2001 langs tijdens een officieel staatsbezoek. Utrecht werd hierdoor en door de start van de Vuelta weer een beetje een Spaanse stad, schreef ik hier.

Het pand is ruim van opzet met verschillende leslokalen en een grote zaal voor presentaties en optredens. De José Jiménez Lozano-bibliotheek is gespecialiseerd in Spaanse en Spaans-Amerikaanse literatuur en telt meer dan 22.000 werken (boeken, tijdschriften, cd’s, video’s en dvd’s).

Het is niet voor niets een drukbezochte ontmoetingsplek voor Spanjaarden, Spaanstaligen uit Latijns-Amerika, studenten en mensen met belangstelling voor de Spaanse taal en cultuur. Dat moet vooral zo blijven zou je denken. De cursussen voor dit najaar staan in elk geval gewoon op de website.