Binnendijk - Introductie eerstejaars
Gepubliceerd: zaterdag 15 augustus 2026 13:24
Dik Binnendijk – Met een vriend lunchte ik afgelopen maandag in de Bijenkorf. Het restaurant is op twee hoog met zicht op het Vredenburg(plein). Ik zag daar allemaal groepjes eerstejaars studenten staan: de algemene stadsintroductieweek was weer begonnen. Zo’n introductieweek heb ik in 1967 zelf nooit gehad.
Natuurlijk moest ik onmiddellijk denken aan het drie dagen durende Introkamp voor nieuwbakken studenten voor de School voor Journalistiek (SvJ) in Utrecht. Dat werd jarenlang gehouden op het Scoutcentrum Buitenzorg in Baarn in de week na het Lowlands Festival in Biddinghuizen (dit jaar: 21 t/m 23 augustus).
Daar in Baarn sliepen de eerstejaars in hun eigen tent tussen de bomen. Op het open terrein was een grote circustent neergezet waarin bij slecht weer de gemeenschappelijke activiteiten plaatsvonden. Een kleinere tent was de radiotent, waar we drie radio-uitzendingen per dag maakten: Introkampradio Baarn. Daarvan ben ik - als docent Radiojournalistiek - zestien jaar lang met zeer veel plezier coördinator geweest.

Voor de zomervakantie probeerde ik het radioteam voor Baarn rond te krijgen. Vaak zaten daar veel studenten in die al actief waren in het team van Studentenradio. De radioprogramma’s werden vanuit school live uitzonden. In de week voor het Introkamp was altijd de pizza-avond bij mij thuis. Natuurlijk ging het niet om het pizza’s eten, maar om de teambuilding van het Introkampradioteam.
Tweemaal is Anne de Jong eindredacteur van dat team geweest. Voor zover ik dat kan nagaan was dat in 2009 en 2010. Anne was in die tijd nauwelijks weg te slaan bij de SvJ-radioafdeling. Ik kende hem eerst alleen van gezicht.
In januari was ik jarig en ik had te veel aan gebak gekocht. Ik deelde dat uiteindelijk ook uit het aanwezige team van Studentenradio. Anne was de enige van de studenten die me toen bedankte en feliciteerde. Hij zal het zich vast niet meer herinneren, maar sinds die tijd hadden we regelmatig contact met elkaar. Het was de basis van mijn vertrouwen in hem. De beide Introkampen met Anne aan het roer verliepen wat radio betreft prima.

Op zich is het niet zo vreemd dat ik aan Anne moet denken. Na een vrij lange periode van freelancen bij verschillende omroepen in Hilversum heeft hij nu een fulltimebaan als sportcommentator voetbal en zwemmen bij NOS-radio. Ik ben geen voetballiefhebber, maar deze week hoorde ik hem verslag doen van het EK zwemmen in Parijs. En dat doet hij prima!
De algemene stadsintroductieweek in Utrecht - de UIT - duurde dit jaar tot en met donderdag 13 augustus. En dat is maar goed ook, want vrijdag was het ’s middags zo’n 36o C in de stad. En dat lijkt me toch geen fijne temperatuur om rond te sjokken.
Hopelijk hebben de eerstejaars inmiddels voldoende indrukken opgedaan om de basis te leggen voor het gevoel dat Utereg ook hun stadje is of gaat worden.