Door Joost van Waert - Al bijna vijftien jaar kom je deze kop op de gekste plaatsen tegen. Je ziet hem als sjabloon op een muur, op een oude LP en op Facebook, maar het vaakst nog op kleine stickers, deze ernstig kijkende man met de zware wenkbrauwen.

Je kunt hem overal tegenkomen: in Utrecht, maar ook in Marokko, Sint Petersburg, New York en vooral in Rotterdam. En altijd dezelfde tekening. Maar wie is het toch?

De kop die je overal tegenkomt.

Dat de straatkunstenaar die hem heeft getekend zich Jimmy Granti noemt, was mij al bekend. Maar nu blijkt dat de man die op de stickers afgebeeld is zelf ook Jimmy Granti heette. Althans, dat was zijn bijnaam. 

Het is, zoals blijkt uit een artikel in het AD uit 2024, de Rotterdamse bokser Cor Eversteijn (1949-1983), zoals hij werd geportretteerd door freelance fotograaf Carel van Hees.

Van Hees wijdde in 2011 in museum Boijmans van Beuningen een tentoonstelling aan zijn foto's van Eversteijn, met wie hij goed bevriend was. En daar zag de anonieme straatkunstenaar de foto die hem bleef fascineren. 

Jimmy Granti als illustratie op een cd, bij de Berekuil.

Wie was Cor Eversteijn?

Eversteijn was een Rotterdamse herenkapper, die ook nog een glansrijke bokscarrière had. Hij was een flamboyante, goedgebekte rauwdouwer met een heftig verhaal van ups en downs. Hij was de verpersoonlijking van het Rotterdam van de jaren zeventig en tachtig: Rauw, trots en met een grote mond. Hij was veel bezig met zijn uiterlijk en wilde overal de beste in zijn. Daardoor leefde hij altijd in extremen. 

Toen Eversteijn herenkapper was knipte hij het hele eerste elftal van Feyenoord. Hij introduceerde in Rotterdam de Franse coupe: de zijkanten opgeschoren en de bovenkant wat langer en omhoog. 

Hij begon als kermisbokser. Daarbij kon het publiek het tegen hem opnemen en daar kreeg hij ook zijn artiestennaam Jimmy Granti. Van Hees vertelde in het AD in 2024: ,,Hij had een linkse als een bliksemschicht en een uithoudingsvermogen waar de meeste van zijn tegenstanders met geen mogelijkheid tegenop konden." In 1970 werd hij voor het eerst amateurkampioen van Nederland. Na een afwezigheid van jaren werd hij in 1978 en ’79 opnieuw Nederlands kampioen bij de amateurs en in 1982 bij de beroeps.

Naar de buitenwereld toe was hij uitbundig, maar thuis kregen zijn vrouw en dochter regelmatig te maken met een depressieve en teruggetrokken man, die zijn donkere gevoelens bevocht met alcohol en verdovende middelen.

Cor werd slechts 33 jaar oud. 
  

En de anonieme straatkunstenaar Jimmy Granti?

Ook kunstenaar Jimmy Granti komt in 2024 voor in een artikel van het AD:

"Ik zie Cor echt als een Rotterdamse held. Met mijn werk wil ik zijn naam levend houden. Daarom werk ik ook met stickers, die hoeven niet in een museum, maar kunnen overal hangen."

Inmiddels is er in een Rotterdamse galerie ook een tentoonstelling geweest van Jimmy's tekeningen.

Dit is Jimmy's Instagram-pagina.

   

Zie ook de eerder door Joost opgeloste raadsels