Elke zondag publiceert Nieuws030 een foto van een openbaar boekenkastje in de gemeente Utrecht. Dit keer: tip en foto van Jacqueline. Tekst: Dik Binnendijk.

    

Het had duidelijk nog niet gesneeuwd toen Jacqueline deze foto nam van het goed gevulde boekenkastje op de Kemal Atatürkstraat bij woning nr. 96 in Voordorp. Over het water zie je het Tuinenpark ‘Ons Buiten’ liggen, een volkstuinencomplex verpakt in een groene oase.

Dat zie ik als ik via Google Maps naar de plattegrond van Voordorp kijk. En dat klopt ook met de Google Maps luchtfoto’s die Jacqueline me later mailt. Vanwege de gladheid en sneeuw heb ik het niet aangedurfd om zelf naar Voordorp te fietsen om foto’s te maken. Jacqueline raadt het me ook niet aan, want de Kemal Atatürkstraat zou een ijsbaan zijn.

Op de plattegrond valt me ook op dat deze Kemal Atatürkstraat qua vorm een beetje een vreemde weg is. De straat lijkt op een soort stemvork die op zijn kop staat tegen de Aartsbisschop Romerostraat. Het korte handvat van de stemvork wijst richting ‘Ons Buiten’. Vanuit dat handvat loopt een fiets/wandelpad evenwijdig aan het water naar de Kögllaan, een druk fietspad.

De woningen aan de Kemal Atatürkstraat met de nummers 2 t/m 120 en 87 t/m 135 hebben het stempeltje ‘gemeentelijk monument’ gekregen: waardevol cultureel erfgoed. De woningen zijn rond 1991 gebouwd naar een ontwerp van architect Theo Bosch. Ze zijn licht van kleur en robuust gestuct in pasteltinten en hebben deels ronde vormen.

President Kemal Atatürk introduceert het nieuwe Turkse alfabet bij de bewoners van de stad Kayseri in Midden-Turkije (20 september 1928). Bron/foto: Wikipedia

Hij heeft zich laten inspireren door de structuur van het oorspronkelijke volkstuinencomplex. Het project werd bekroond met de Archinorm Stadsverfraaiingsprijs en de Rietveldprijs 1993. Voor de volledigheid horen ook woningen aan de Aartsbisschop Romerostraat, Thomas Masarykstraat en Pal Maleterstraat tot dit prijswinnende project van Theo Bosch en collega’s.

Het uitgebreide levensverhaal van Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) staat op Wikipedia ( https://nl.wikipedia.org/wiki/Mustafa_Kemal_Atat%C3%BCrk ). Hij is de grondlegger van de Republiek Turkije en werd in 1923 de eerste president van het land. Hij bleef dat tot zijn dood in 1938. Hij zorgde voor ingrijpende, progressieve hervormingen, die van Turkije een moderne, seculiere natie heeft gemaakt.

Eén van die hervormingen was de overgang van het Arabische schrift naar het Latijnse schrift in 1929. Daarmee hoopte Atatürk het analfabetisme in Turkije te bestrijden en de communicatie met de Westerse wereld te vergemakkelijken. Deze overgang wordt ‘Harf Devrimi’ genoemd: de alfabethervorming of de letterrevolutie.

Op mijn verzoek heeft Jacqueline nog even gekeken naar de boeken in de minibieb. Als eerste noemt ze ‘De laatkomer’ van de Belg Dimitri Verhulst. Die laatkomer is een oude man die probeert te ontsnappen aan zijn liefdeloze leven door te veinzen dat hij dement is. In het bejaardentehuis speelt hij daardoor de rol van zijn leven, vooral als een demente jeugdliefde plots opduikt.

Het boek ‘De val van een fundamentalist’ uit 2007 van de Pakistaanse schrijver Moshin Hamid werd genomineerd voor de Man Booker Prize. Gaststudent Changez studeert cum laude af aan Princeton in de Verenigde Staten. Hij krijgt in New York een prestigieuze baan als financieel analist en wordt verliefd op de rijke Erica. Zij introduceert hem in de New Yorkse jetset. Maar na de aanslagen van 11 september 2001 verandert alles in het luxeleven van Changez.

Tenslotte een boek van de nu Duitse zangeres, songwriter en auteur Senait Mehari. Zij komt oorspronkelijk uit Eritrea. Ze wordt gedwongen om daar als kindsoldaat mee te vechten. Ze weet uit de ellende te ontsnappen en vlucht naar Europa. Daarmee verliest ze ook haar vaderland. In het boek ‘Lied van de woestijn’ schrijft ze over haar reizen naar Eritrea, Ethiopië en Soedan en haar zoektocht daar naar haar jeugd, familie en haar wortels.

  

Eerder zag u foto's van Utrechtse boekenkastjes op: 

1. Herenstraat
2. Croeselaan
3. Prins Hendriklaan
4. Willemstraat-Waterstraat-Bergstraat
5. Tuinstraat 
6. Johan Winnubstlaan-Franz Schubertstraat
7. Centraal Station
8. Van Meursstraat
9. Julianapark
10. Catharina van Renneslaan
11. Fransestraat
12. Kruisstraat
13. Daalsepark
14. Kapelstraat
15. Bouwstraat 
16. Polderweg (Laag-Nieuwkoop)
17. Javastraat 
18. Volkstuinencomplex Ons Buiten 
19. Sophocleslaan/Platolaan
20. Poortstraat
21. Rotsoord
22. Willemsplantsoen 
23. Mgr. van de Weteringstraat
24. Tesselschadestraat
25. Van Humboldtstraat
26. 2e Atjehstraat
27. Oudegracht 285
28. Stadhouderslaan 
29. Pieter Saenredamstraat
30. Japuradreef   
31. Everard Meijsterlaan
32. Ameland  
33. Bekkerstraat  
34. Pauwstraat 
35. Westfalen
36. Houtsnijderslaan
37. Maskerenen
38. Filipijnen
39. Schimmelpennincklaan
40. Taunus
41. La Croixstraat
42. W.J. Bossenbroekstraat
43. Vogezen
44. Cartesiusweg 
45. Adriaan Mulderstraat
46. Flieruilensteeg (zie ook 144)
47. Gruttersdijk/Kraanstraat
48. Vondellaan
49. Hopakker 
50. Vechtdijk
51. Fortlaan
52. Niftarlakeplantsoen
53. Koppestokstraat
54. Wittevrouwensingel
55. Olympus
56. Van Swindenstraat
57. Station Overvecht
58. Gijsbrecht van Walenborchstraat
59. Veenhof
60. Boomstede
61. Schoenerstraat
62. Wittevrouwensingel
63. Kanaalweg
64. Van ‘t Hoffstraat
65. Arthur van Schendelstraat   
66. Prinses Beatrixlaan
67. Bucheliusstraat   
68. Eykmanlaan
69. Winkelcentrum De Gaard
70. Bessemerlaan
71. Kouwerplantsoen
72. Lessepsstraat
73. prof. Broekemalaan
74. Elandplein
75. Takstraat
76. Prof. Jordanlaan
77. Cremerstraat
78. Cremerstraat (2)
79. Weerdsingel OZ
80. A.H.G. Fokkerstraat
81. Waterstraat
82. Kögllaan 
83. Budapestlaan
84. Hovenstraat
85. Dudoksingel
86. Bouwstraat
87. Vogelsanglaan
88. Prinsenstraat
89. Grave van Solmsstraat
90. Van der Duijnstraat
91. Bladstraat
92. Oudwijkerveldstraat
93. Schelpstraat
94. Veeartsenijstraat
95. Nieuwe Keizersgracht
96. Zandweg
97. Bankstraat (1)
98. Bankstraat (2)
99. Wagendwarsstraat
100. Leonard Fuchslaan
101. Willem Arntzkade  
102. Pijlstaartvlinder
103. Adriaanstraat
104. Burgemeester van der Voort van Zijplaan
105. Van Swindenstraat
106. Lagenoord
107. Dopplerhof
108. Simon Stevinstraat 
109. Hogelanden WZ
110. Staalstraat
111. Willem Schuylenburglaan
112. Jacob van der Borchstraat
113. Thomas van Nykerckenstraat
114. Gerard Noodtstraat
115. Pieter Nieuwlandstraat 
116. Richard Wagnerlaan
117. Hamakerlaan
118. Bekkerstraat
119. Omloop
120. Noordzeestraat
121. Leidsekade
122. 1e Daalsedijk
123. Loderlaan 
124. Zandweg
125. Doyennéperenlaan
126. Abstederdijk
127. Willem Arntzkade 
128. Evenaar
129. Kennedylaan
130. Meloenstraat
131. Willem Barentzstraat
132. WA Vultostraat
133. Smaragdhof
134. Wolvenplein 
135. Ravenoord
136. Catharina van Renneslaan (hee, is dat ook niet nummer 10? Ja...)
137. Topaaslaan
138. Javastraat
139. Alkhof
140. Tuinbouwstraat
141. Arnoldus Rotterdamstraat
142. Herenweg
143. Laurierweg
144. Flieruilensteeg (opvolger van 46)
145. Kemal Atatürkstraat

 
Op 18 januari 2026 gaan we weer verder! 

We staan open voor uw inzendingen! 
Stuur uw foto naar info@nieuws030.nl, schrijf er iets bij en vermeld daarbij ook de locatie (JT).